21 червня відбудеться День літнього сонцестояння. Про традиції і вірування, пов'язані з цим днем, розповідає астропсихолог Олена Осипенко.
Коли кожен рік Сонце входить в 1-й градус знака Зодіаку Рак – в цей момент відзначається літнє сонцестояння. 2023 року ця подія відбудеться 21 червня. важлива космічна подія знаменує собою початок астрономічного літа в північній півкулі і початок астрономічної зими в південній півкулі Землі.
Наші предки вірили, що в день літнього сонцестояння можна було змінити свою долю. А також вважалося, що в цей день збуваються всі бажання, варто про це тільки попросити.
З давніх-давен вважалося, що День літнього сонцестояння – це день злиття з природою. Це найдовший світловий день в році і найкоротша ніч для північної півкулі. Висота підйому Сонця опівдні є найвищою, і кілька днів тривалість дня залишається майже незмінною. Це завмирання Сонця в найвищій точці неба і дало таку назву – літнє сонцестояння. Вважалося одним з найважливіших свят в древніх релігіях і культурах, в народі його називали святом вершини літа.
Це були зелені Святки – тиждень відпочинку після посадки врожаю.
День літнього сонцестояння: прикмети
Свято літнього сонцестояння споконвіку втілювало в собі щастя, радість, достаток і родючість. Це один з найважливіших поворотних моментів року. У цей день люди наділяли Сонце величезною магічною силою, і вірили, що всі вчинки і думки, які проявляються в цей день, потім повертаються назад в десятикратному розмірі.
Є дуже гарна прикмета – зустріти світанок в день сонцестояння: це повинно дати сили і здоров'я на весь рік і вберегти від неприємностей.
У давнину в день літнього сонцестояння люди збирали цілющі трави, так як вважалося, що в цей період лікувальна сила рослин зростає в кілька разів. Люди обливалися водою, плели вінки, ворожили, стрибали через багаття і спалювали опудало у вигляді колеса, що символізувало Сонце (Ярило). Небажано було проводити цей день в зневірі, одному. А дуже важливо було зберігати позитивний настрій, щоб весь наступний рік супроводжувала удача і гармонія.
За переказами, в літнє сонцестояння вся вода набувала особливих магічних властивостей, тому будь-які водні процедури на початку 20-х чисел червня вважалися дуже корисними для здоров'я.
Також вважалося, що роса, зібрана вранці в цей чарівний день, має омолоджуючий і лікувальний ефект або, як говорили наші предки, магічну силу. Можна вмитися росою і помолодшати тілом та душею.
День літнього сонцестояння: історія свята
Сам день сонцестояння особливо відзначався стародавніми слов'янами, північними і прибалтійськими народами. Наші предки поклонялися Сонцю, і тому сонячного циклу приділялася величезна увага – язичницький календар представляє історію руху Сонця протягом року.
До прийняття християнства наші предки святкували слов'янське свято літа – Купала. Однак після прийняття григоріанського календаря воно перестало збігатися з найдовшим днем у році і стало відзначатися як різдво Іоанна Хрестителя – 24 червня за старим стилем і 7 липня – за новим. Загальноприйнята сьогодні назва Іван Купала відбувається із злиття народної і християнської етимологій.
Фото: www.pexels.com
А ще, згідно слов'янської традиції, в день літнього сонцестояння святкується народження Перуна. 21 червня, в найдовший день у році, у Матері Лади від Бога Сварога народився Бог Перун. Народження юного Перуна супроводжувалося бурями і громом. Перун в слов'янському розумінні – Бог грози, Бог — громовержець, якому підвладні сили природи. Перун також був уособленням військової могутності і покровитель воїнів.
З настанням темряви розпалювалися багаття, яким також в цей день приписувалася магічна сила.
Вважалося, що в це свято будь-який запалений вогонь – самий Чистий і священний.
Люди вірили, що стрибки через багаття в цей магічний день могли допомогти очистити тіло від хвороб і привнести в життя достаток і щастя для всієї родини. Закохані, взявшись за руки, стрибали через вогонь тричі, щоб їхній шлюб був щасливим, багатим і багатодітним. І навіть вуглинки з цього багаття зберігали на цілий рік як оберіг від негативної енергії.
Фото: www.pexels.com